środa, 27 marca 2013

Pielęgnacja sierści

Cześć, w dzisiejszym poście powiem jak wygląda pielęgnacja sierści kota. :)

Pielęgnacja sierści

Koty wyjątkowo starannie dbają o własną toaletę. Niestety właściciele zapominają jak ważne są zabiegi pielęgnacyjne. Zapewniają dobre samopoczucie Naszemu mruczkowi, ale także pogłębiają więź pomiędzy zwierzęciem a właścicielem.

 Kociaka należy pielęgnować od małego. Dorosły, niezależny już tak łatwo nie poddaje się tego typu praktykom. Najlepiej ustalić stałą porę, np po południu, kiedy nasz pupil jest najedzony i zrelaksowany. Starsze i schorowane zwierzęta wymagają więcej naszej uwagi, aby zachować zdrowy i schludny wygląd.

Podstawowe rodzaje włosa spotykane u kotów to długi, krótki, kręcony i szorstki. Są też rasy bezwłose, np. Sfinks. Tutaj wystarczy do pielęgnacji jedynie regularne przemywanie skóry gąbką.

 Gęsty włos okrywowy chroni kota przed wpływem zmiennej pogody, zaś włosy puchowe formują krótki, miękki podszerstek.

 Różne rasy wymagają odmiennej pielęgnacji. Najmniej zabiegów wymagają koty krótkowłose. Wystarczy jedna sesja pielęgnacyjna tygodniowo. Tutaj najlepiej sprawdzi się metalowy grzebień, szczotka z włosia a także gumowa szczotka.

Zaczynamy od czesania grzebieniem, sprawdzając przy okazji czy nie ma śladów pcheł. Potem szczotkujemy szczotką z włosia, nie zapominając o brzuchu i klatce piersiowej. Natomiast gumowa szczotka jest niezbędna przy pielęgnacji kotów orientalnych, o delikatnym króciutkim futerku. Co kilka tygodni używamy balsamu, co pozwala lepiej oczyścić włos i usunąć tłuszcz.

Koty długowłose wymagają codziennego czesania, aby ich sierść była schludna i zdrowa. Codzienne szczotkowanie nie tylko czyści włos i nadaje mu połysk, ale także usuwa martwe włosy, pobudza krążenie krwi, i masuje mięśnie.

 Długowłosego kociaka trzeba przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych jak najwcześniej. Zaniedbana sierść zbija się trudne do rozczesania kołtuny, na skórze powstają podatne na infekcje odparzenia, a wylizywanie martwego włosa może doprowadzić do blokady przewodu pokarmowego.

Do zabiegów niezbędny jest rzadki grzebień, szczotka z włosia i talk. Na początku przy pomocy grzebienia rozczesujemy sierść na brzuchu i wewnętrznej stronie łap. Potem delikatnie czeszemy kota z włosem i pod włos, aby usunąć wszystkie martwe włosy. Niewielką ilość talku, którą przesypiemy kota raz w tygodniu pomoże usunąć tłuszcz i brud. Kołtuny zasypujemy talkiem i delikatnie rozrywamy palcami.

Komentujcie, obserwujcie i zostawiajcie linki do swoich blogów a na pewno je odwiedzę. :)

1 komentarz: